www.diziturk.yetkinforum.net

Yabancı Dizi İzle,oyun indir,oyun inceleme,müzik dinle,film izle

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Pes 10 İnceleme www.level.com.tr Şefik Akkoç

YazarMesaj
Admin
Level 8
Level 8

MesajKonu: Pes 10 İnceleme www.level.com.tr Şefik Akkoç   Salı Ara. 01, 2009 5:48 pm

Yapım Konami | Dağıtım Konami | Tür Spor | Diğer Platformlar PS2 PS3 Xbox 360 PSP

Yıllardır Pro Evolution Soccer serisinin tutkunu olan, seriye tapan ve en büyük rakibi FIFA’yı hor gören biri olarak bu yıl rüyadan uyandığımı söyleyebilirim. Her yıl FIFA’nın dezavantajlarını anında fark eden, iyi yönleriniyse zar zor gören biriydim; PES’inse her şeyiyle iyi olduğunu düşünüyordum ki kendimi kandırdığımı fark ettim. Meğerse EA Sports almış yürümüş de PES’i çoktan alt etmiş. Benim bu gerçekle yüz yüze kalmamsa ancak 2009 Türkiye’sinde gerçekleşebildi.
Konami’nin seride devrim niteliği taşıyan ilk hamlesi, PES 2010’a 360° top sürme özelliğini eklemesi olmuş. Artık oyunu yön tuşlarıyla oynamak tarih oluyor ve yeni sistem sayesinde istediğimiz yöne doğru top sürebiliyoruz. Bu sayede oyunun serbestliğinin bir hayli artması sağlanmış ama yine de sistemden %100 verim aldığımı söyleyemem. Öyle ki yürüme ve koşma animasyonlarında da 360°’ye tam olarak adapte olunamadığını gözüküyor. Yine de yeni sistem sayesinde yeni ufuklara yol alacağımız kesin. Öte yandan yeni sistem sayesinde artık belli koşu yollarında ilerlemek zorunda kalmıyor, özgürce top sürebiliyoruz. Sıfıra inmeye meraklı biri olarak bu sistemin getirilmesinin yerinde bir hamle olduğunu söyleyebilirim.

Oynanışa dair bir diğer yenilikse maç öncesinde karşımıza çıkıyor. Bugüne kadar çok da fazla detaylı bulmadığım taktik ekranı, yine çok detaylı olmayan ancak oldukça kullanışlı bir sistemle renk bulmuş. “Custom Tactics” adı verilen yeni bölüm altında, takımın genel taktik anlayışıyla ilgili bazı seçenekler yer alıyor. Birer bar ile ifade edilen ve 0 - 100 aralığında değişiklik yapabildiğimiz bu seçenekler sayesinde oyun anlayışımızı kolayca belirleyebiliyoruz. Takımınızın pres yapmasını, birbirine yakın oynamasını ve birbiriyle yardımlaşmasını istiyorsanız, bu komutları istediğiniz ölçüde takıma verebilirsiniz. Yapılan değişikliklerin maç sırasında net bir şekilde fark edilebilmesi de memnuniyet verici.

PES 2010’daki en ilginç yeniliklerden biri, futbolcuların bireysel yeteneklerini gösteren kart sistemi. Sadece oyuncuların yetenekleriyle sınırlı kalmayan yeni taktik bölümünde, futbolculara teker teker taktik vermek mümkün. Örneğin; tüm futbolcularda yer alan “Balanced” kartı sayesinde, bir futbolcunun savunmaya ya da hücuma yönelik oynaması konusunda kendisine komut verebilirsiniz. Yetenekli ve özel futbolcularda ise daha ilginç kartlar çıkıyor karşımıza. Eğer elinizde Messi gibi bir futbolcu varsa maç içinde takımına daha artistik hareketler ve farklı oyun anlayışı ile katkı sağlamasını isteyebilirsiniz ondan.
Kullanıcı profilini gör http://diziturk.yetkinforum.net

Pes 10 İnceleme www.level.com.tr Şefik Akkoç
1 sayfadaki 1 sayfası