www.diziturk.yetkinforum.net

Yabancı Dizi İzle,oyun indir,oyun inceleme,müzik dinle,film izle

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Pes 10 İnceleme2 www.level.com.tr Şefik Akkoç

YazarMesaj
Admin
Level 8
Level 8

MesajKonu: Pes 10 İnceleme2 www.level.com.tr Şefik Akkoç   Salı Ara. 01, 2009 5:51 pm

ıllardır PES serisine yöneltilen, hatta FIFA hayranlarının özellikle “salladığı” konuların başında lisans olayı geliyor herhalde. Aslında mükemmel bir oyun mekaniğiniz varsa lisans problemini daha az önemseyebilirsiniz ama bu yıl fark ettiğim üzere “arcade” tadında bir oyun mekaniğiniz varsa açığınızı farklı yollarla kapatmanız gerekiyor. Ne yazık ki bu konuda Konami’nin yeteri kadar yol aldığını söylemek güç. Geçen yıl Şampiyonlar Ligi’nin lisansını alan firma, bu yılsa Avrupa Ligi’ni de bünyesine dahil etmiş ama oyunda hala beş lig ve bir miktar ekstra takım var. Bu durumda Turkcell Süper Lig’in hayalini kuran oyuncuları yine ve sadece mod yapımcıları teselli edecek gibi.

Madem “arcade tadında” dedim, bu konuyu biraz daha açayım. Bugüne kadar memnun kaldığım PES maç motoru, sonunda kabak tadı vermeye başladı ve ben de gerçeğin farkına vardım. PES 2009’daki en büyük şikayetlerimden biri, bir futbolcuyla top sürerken çat diye arkamı dönebilmem ve bir anda yön değiştirebilmemdi. Tabii ki bunu kendim yaparken sorun etmiyordum ama karşımdaki takımların da bunu yapması o an için sinir bozucuydu. Sonunda fark ettim ki bu durum, oyunun gerçekçilikten uzaklığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Hangi futbolcu ki bir saniye içinde iki - üç kez yön değiştirebilsin? Aslında PES 2010’un beta versiyonunu edindiğimde, yapımcıların da bu konuya çözüm bulmaya çalıştıklarını görmüştüm ama oyunun tam versiyonunu görünce yeniden hayal kırıklığına uğradım. Sanki birileri beta versiyondaki gelişimden rahatsız olmuş ve bunu Konami’ye bildirmiş, Konami de karar değiştirip PES 2009’daki sistemi PES 2010’a aktarmış direkt olarak. Öte yandan yerden paslar, havadan paslar, ara paslar ve şutlar konusunda da PES 2009’dan farklı bir şey gördüğümü söylemem güç. Resmen PES 2009’daki sistem alınmış, üstüne sadece 360° top sürme özelliği ve tek bir plase şut animasyonu eklenmiş gibi. Halen aynı “orta - gol” sahneleri, aynı durdurulamaz forvetler, aynı tuhaflıklar... Lafın kısası, PES’in arcade havası bu yıl da aynen korunmuş. Bugüne kadar beni ve çevremdekileri kandırdığı için de Konami’yi tebrik etmek istiyorum.

onami’nin PES 2010 adına en büyük hamleyse Master League bana göre. Bugüne kadar oldukça “sanal” bir yapısı olan ve oyuncuları hayal dünyasındaymışçasına hissettiren Master League, artık çok daha gerçekçi ve oynanabilir bir mod olmuş. Oyuna gerçek para birimlerini ekleyen Konami, bu sayede gerçekçilik yolunda ilk adımı atmış. Sezon öncesinde yapılan sponsorluk anlaşmaları ve yeni ekonomik yapı sayesindeyse sefalet içinde sürünmememiz sağlanmış. Artık yeterli miktarda paramız, kulüplerin yerli yerinde ekonomik yapıları ve daha net bir transfer sistemi mevcut. Ayrıca bir altyapı sistemi de Master League’e eklenmiş ve bu sayede altyapıdan futbolcu çıkarılması da mümkün kılınmış. Kulübün çalışan kadrosunu da şekillendirebiliyor olmamızsa hakimiyet hissiyatını arttıran bir detay.

Her şeye rağmen FIFA 09 ile başlayan uyanma devri, FIFA 10 ile doruğa ulaştı ve PES serisinin -kendi açımdan- ne büyük bir kandırmaca olduğunu fark ettim. Bugüne kadar PES’in simülasyon olduğunu düşünen ben, FIFA’nın yanında PES’i biraz olsun simülasyon havasında görmüyorum artık. Öte yandan FIFA’nın PC platformunda bir türlü yeni nesle geçememiş olması da, PC oyuncuları için PES 2010’u oynanabilir tek futbol oyunu kılıyor.
360° top sürme sistemi, Konami için önemli bir atılım; üstelik grafiklerin de mükemmel olduğunu söyleyebilirim ama oyunda halen çok az sayıda takım olması ve animasyonların da az sayıda olması ve çok da gerçekçi olmaması nedeniyle PES 2010’un bir simülasyon olmaktan çok uzak olduğunu söylemem gerekiyor.

7,5
Kullanıcı profilini gör http://diziturk.yetkinforum.net

Pes 10 İnceleme2 www.level.com.tr Şefik Akkoç
1 sayfadaki 1 sayfası