www.diziturk.yetkinforum.net

Yabancı Dizi İzle,oyun indir,oyun inceleme,müzik dinle,film izle

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Resident Evil 5 Pc Puan 9,0

YazarMesaj
Admin
Level 8
Level 8

MesajKonu: Resident Evil 5 Pc Puan 9,0   Salı Ara. 15, 2009 11:17 am

Yapım Capcom | Dağıtım Capcom | Tür Aksiyon / Adventure | Diğer Platformlar PS3 Xbox 360

Resident Evil mazisi boyunca nice karakterler gelip geçti hayatımızdan: Chris Redfield, Leon S. Kennedy, Claire Redfield, Jill Valentine, Albert Wesker... Uğraştık, didindik ve nihayetinde Raccoon City’nin trajik sonuna ve o vahşi virüsün yok olmasına şahit olduk. Umbrella ismi de tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı ama hikaye bitmedi; Umbrella’nın yaydığı parazitleri dünya üzerinden de temizlemek gerekiyordu. Tanıdık yüzlerle bu kez İspanya dolaylarında karşılaştık ve Resident Evil serisi de böylece ilk köklü değişimini yapmış oldu. Capcom’un önünde yine saygıyla eğildik, Resident Evil 4’ü (RE4) yere göğe sığdıramadık. Takvimler Mart 2009’u gösterdiğindeyse karşımıza Resident Evil 5 (RE5) ve Chris Redfield dikiliverdi. Bu tarihten sonra PC oyuncuları içinse alışık oldukları bir sabır süreci başlayacaktı; çünkü RE5, sadece konsollar için piyasadaydı ama sonunda beklenen tarih geldi, çattı; RE5, PC tarafına geçiş yaptı ve bana da sadece “Allah’ım, sana şükürler olsun!” demek kaldı.

Yaramaz virüs Afrika’da!
Umbrella’nın sona ermesinden hemen sonra BSAA (Bio-terrorism Security Assassment Alliance) adı altında bir oluşum gerçekleşecekti. Bu oluşumun amacı, Umbrella’nın yol açtığı biyolojik kökenli terörizme karşı savaşmaktı. Afrika’daki Kijuju adlı bölgeden şüphelenen BSAA, olayı incelemesi için Chris Redfield’ı görevlendirmişti. Chris’i Kijuju’da diğer bir BSAA ajanı olan Sheva Alomar karşılayacak ve böylece tempolu ve bol entrikalı bir serüven daha başlamış olacaktı. Biz PC oyuncularına da bu kadar bekledikten sonra bu serüvenin tadını çıkarmak düşecekti, düşüyor, düştü...

Bir Resident Evil fanatiği olarak RE5’in PC’ye çıkmasını performans üstü bir sabırla beklediğimi söylemek istiyorum. Bu süreç içerisinde -merakıma yenik düştüğüm zamanlar haricinde- oyunun inceleme yazılarını, ekran görüntülerini ve videolarını mümkün olduğu kadar görmezden gelmeye çalıştım, sohbetlerinden kaçtım, ağzından RE5 lafı çıkanlara kötü kötü baktım. Bunun nasıl sancılı bir süreç olduğunu ve bu sürecin sonunda yaşadığım hazzı anlatabilmem mümkün değil ama nihayet vuslat gerçekleşti ve RE5’in PC versiyonuna kavuştum. Son iki gündür RE5 oynuyorum ama yavaş yavaş, parça parça, sindire sindire... Umduğumu buldum mu? Evet! Beklediğime değdi mi? Evet! Yakında kendime bir de co-op arkadaşı bulursam deymeyin keyfime.

Co-op dedim, değil mi? Evet, RE5’i tek başımıza oynamak zorunda değiliz artık; hatta öyle görünüyor ki bu oyunu tek başımıza oynamamamız lazım. Çünkü oyunun bütün zevki co-op modunda saklı. Oyunu tek başımıza oynadığımız zamansa partnerimizi, yani Sheva’yı “Eh işte!” seviyesinde bir yapay zeka kontrol ediyor. (Ah Sheva! Sen ne güzel bir şeymişsin! Bir de sanal olmasan...) Sheva ile mermi ve mühimmat alışverişi yapabiliyor ve zor durumlarda yardımlaşabiliyoruz. RE5’in en can alıcı noktalarından biri olan boss mücadelelerinde ise Sheva ile küçük bir ekip çalışması yapmak zorunda kalıyoruz ki bu çalışmayı bir de arkadaşınızla birlikte co-op modunda yaptığınızı düşünün. (Hatta bana co-op arkadaşlığı yapın, beraber mutlu mesut yaşayıp gidelim.)

RE5, RE4’teki oyun yapısını aynen koruyor ama bu benzerlik RE5’i hantal bir oyun kıvamına sokmaktan da geri kalmıyor maalesef. (Gerçi ben bu hantallığı da sevdim ama...) Oyunun hantal olmasındaki payın yarısını sevgili Chris Redfield kardeşimiz üstleniyor. Chris’in cüssesi yüzünden çoğu zaman etrafınızda ne olup bittiğini anlayamıyorsunuz ve ağır hareketleri yüzünden bazen canınız yanabiliyor, sıkılabiliyor. Gerçi Sheva her şekilde yardımınıza koşuyor ama o da bir yere kadar. Payın diğer yarısı ise kalabalık gruplar halinde saldıran ve bazen nereden geldiklerini bile göremediğiniz akıllı zombi gruplarına ait. Evet, RE4’te tanışma şerefine eriştiğimiz akıllı zombilerin Afrika versiyonlarıyla bol bol haşır neşir olacaksınız. Onlara “akıllı” diyorum ama sadece bir zombiden hallice olduklarını, buna rağmen artık arbalet gibi silahlarla da karşınıza çıkacaklarını ve hatta motosiklet benzeri araçları kullanabildiklerini bilesiniz. Ha, elindeki korkunç baltayı taşımakta zorlanan bir cellada, kafaları dört parçaya ayrılmış olan köpek türlerine ve virüsten nasibini almış olan daha farklı ucubelere de rastlayacaksınız, haberiniz olsun.

RE5’in seriyi aksatan bir tarafı daha var. RE4’teki köklü değişimden sonra serinin korkunç tarafı biraz azalmış, aksiyon tarafı daha baskın hale gelmişti. Buna rağmen RE4, atmosferi ve müzikleriyle korku boyutunu dengede tutabiliyordu ama RE5’te böyle bir atmosfere rastlayamadım maalesef. Yani oyunun “hayatta kalma mücadelesi” tarafı enfes ama ne yazık ki “korku” tarafı gölgede kalıyor. Zaten sürekli aksiyon halinde olduğunuz ve bu aksiyona Chris’in ağır bedeniyle ayak uydurmaya çalıştığınız için korkmaya fırsat bulamıyorsunuz. Karşınıza çıkan yaratıklar da korkunç olmaktan ziyade iğrençler. Bu tarz iğrenç görüntülere de bağışıklık kazandığımız için olaya korkunç bir gözle bakamıyoruz haliyle. (Bu virüs bize de bulaşmış olmasın sakın!) Yine de ben bütün bu eksikleri görmezden geldim ve RE5 oynarken çok ama çok keyifli saatler geçirdim, geçirmeye de devam edeceğim. Zaten oyunun neredeyse kesintisiz olan aksiyon yapısının içindeyken bu eksikleri görmek adına özel bir çaba sarf etmeniz gerekecek.

Bilgisayarınız RE5 için hazır mı?
RE4’ü bilgisayarınızda nasıl oynadınız, bilmiyorum ama ben gamepad’i tercih etmek zorunda kalmış ve bu zorunluluktan gayet memnun olmuştum ki zaten RE4’ü klavye ile oynamak neredeyse imkansızdı. Capcom, RE4’ün PC versiyonu için klavye & mouse ikilisini reddetmiş ve Resident Evil fanatikleri olarak biz bu duruma fazlasıyla içerlemiştik. Sağ olsunlar, bu sefer bizi kırmayıp RE5’i klavye & mouse ikilisiyle oynamamıza izin vermişler. Gelin görün ki bu olayı hasretle bekleyen ben, bu ikiliyi kullanarak RE5 oynamaktan hiç keyif alamadım! Gerçek şu ki klavye & mouse ikilisi, RE5’in ağır bir kusuru olan hantallığını bir nebze de olsa ortadan kaldırıyor; fakat görselliğini bozuyor gibi sanki. Yani Chris’i sağa - sola kaykılırken ve çapraz koşular yaparken görmek hiç hoşuma gitmedi. Silahlardan çıkan o güzelim kırmızı lazer de yerini küçük bir yuvarlak şeklindeki hedefe bırakınca olaydan iyice soğudum. Ben o kırmızı lazeri de seviyormuşum meğer! Netice olarak RE5’i RE4’teki o sevdiğim oynanış şekliyle oynamayı tercih ettim ama eminim birçoğunuz klavye & mouse ikilisini ve bu ikilinin sağlayacağı avantajları tercih edecektir.

Geldik RE5’in PC platformundaki görsel tarafına. Bu konuda yüzleri ekşiyenler olacaktır aranızda; çünkü oyunun nasıl bir görselliğe sahip olduğunun ve bu görselliğin ne kadar ağır şartlar taşıdığının farkındayız hepimiz. İlk ekran görüntülerini ve videolarını gördükten sonra RE5’in birçok PC’yi ağlatacağını düşünmeden edememiştim; hatta gücüyle övündüğüm kendi bilgisayarımdan bile şüphe etmeye başlamıştım. Tabii ki böyle bir grafik kalitesinin konsollardan PC’ye adamakıllı aktarılıp aktarılamayacağı da söz konusuydu. Neyse ki RE5’in PC versiyonundaki grafik kalitesi konusunda her şey yolunda ama bu kalite için güçlü bir PC’ye ihtiyacınız olduğunu bilesiniz. (Yüzü ekşiyecek olanların yeri burası işte.) Bu konu çok önemli; çünkü muhteşem görselliği olmadan RE5’ten keyif alacağınızı pek sanmıyorum. Bilgisayarınızın donanımını yükseltmek için kendinize bahane bulamıyorsanız, alın size bahane. Artık ebeveynlerinizin başlarına mı tünersiniz, hayatınızdaki lüksleri mi kısarsınız, bilemem. Sizi RE5 ile baş başa bırakmadan önce son olarak küçük bir ricam olacak. Sheva’ya iyi bakın, olur mu? Canının yanmasına izin vermeyin. Chris’i de ne yaparsanız yapın; eti sizin, kemiği benim...

Chris Redfield’ın karizması, Sheva Alomar’ın güzelliği, co-op eğlencesi, olağanüstü bir görsellik ve harika bir Resident Evil daha... Capcom, ziyafete PC oyuncularını da konuk ediyor ve menüye klavye & mouse ikilisini de ekliyor. Bu ziyafete katılmak istemez misiniz? 9,0

En son Admin tarafından Salı Ara. 15, 2009 11:19 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Kullanıcı profilini gör http://diziturk.yetkinforum.net
Admin
Level 8
Level 8

MesajKonu: Geri: Resident Evil 5 Pc Puan 9,0   Salı Ara. 15, 2009 11:18 am

level.com.tr den alınmıştır.
Kullanıcı profilini gör http://diziturk.yetkinforum.net

Resident Evil 5 Pc Puan 9,0
1 sayfadaki 1 sayfası